OpenAI Kurucu Ortağı ve Baş Bilim İnsanı Ilya Sutskever Şirketten Ayrılıyor

Daha geçtiğimiz günlerde ChatGPT-4o yapay zeka modeli ile heyecan yaratan OpenAI’da yine işler karışmış durumda. Şirketin kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever şirketten ayrılma kararı aldığını açıkladı. Bu önemli gelişme OpenAI blogunda, kurucu ortak ve CEO Sam Altman tarafından şirketin ekip üyelerine gönderilen bir e-posta aracılığıyla duyuruldu. Sutskever’in “üzerinde çalışacağı kişisel olarak anlamlı bir şeyi” olduğu için şirketten ayrıldığı paylaşılsa detaylar verilmedi.

CEO Altman mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bu benim için çok üzücü; Ilya, kuşkusuz neslimizin en büyük beyinlerinden biri, alanımızın yol gösterici ışığı ve sevgili bir dostudur. Onun dehası ve vizyonu çok iyi biliniyor; sıcaklığı ve şefkati daha az biliniyor ama daha az önemli değil.”

OpenAI’daki yeni baş bilim insanının Jakub Pachocki olduğu açıklandı. Şirketin açıklamasına göre Pachocki daha önce şirketin araştırma direktörü olarak atandı ve GPT-4’ün geliştirilmesine yardımcı oldu.

Altman, Pachocki hakkında şunları ekledi: “Burada bayrağı eline alması beni heyecanlandırıyor. En önemli projelerimizin çoğunu yürütmüştür ve AGI’nin herkese fayda sağlamasını sağlama misyonumuza doğru hızlı ve güvenli bir ilerleme kaydetmemize öncülük edeceğinden eminim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir